Aktualności

Parapet granitowy – parapet z kamienia naturalnego

Parapety to nie tylko podstawka pod rośliny doniczkowe. Pełnią one w naszym domu znacznie ważniejszą rolę. Parapety wewnętrzne przede wszystkim zabezpieczają przed uszkodzeniem wnękę okienną, a także pełnią funkcję dekoracyjną. Natomiast parapety zewnętrzne, chronią ściany przed zamoknięciem. Dlatego materiał, z którego zostaną wykonywane parapety, powinien nie tylko ładnie wyglądać, ale także musi być nienasiąkliwy i odporny na warunki atmosferyczne. Najlepszym wyborem są parapety z kamienia naturalnego, np. granitu. Są one eleganckie, trwałe i odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne.


Charakterystyka parapetów granitowych


Parapety kamienne są trwałym i eleganckim rozwiązaniem do każdego domu. Parapety wykonane z granitu nigdy się nie wypaczają, ani nie odkształcają pod wpływem wilgoci. Płyty granitowe, z których wykonuje się parapety są twarde, mało elastyczne i ciężkie, dlatego można je uszkodzić podczas transport. Jednakże po zamontowaniu i odpowiedniej konserwacji są niemal niezniszczalne. Dzięki temu płyty granitowe są chętnie wykorzystywane, zarówno jako materiał na parapet wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Nie tylko parapet wewnątrz domu musi być dopasowany do aranżacji wnętrza. To samo tyczy się zewnętrznego odpowiednika, który powinien pasować do elewacji domu. Na rynku znajdziemy parapety granitowe w najróżniejszych kolorach oraz o wielkiej różnorodności wzorów. Ponadto wiele firm oferuje obrobienie kamienia pod indywidualny wymiar i życzenie klienta.


Jak dbać o parapet z kamienia


Kamienne parapety, choć są jednym z najtrwalszych surowców, jak każdy element domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli podkreślić ich naturalną urodę. Zarówno w przypadku granitu, jak pozostałych kamieni, pielęgnacja zaczyna się już na etapie obróbki materiału. Surowiec w chwili cięcia zostaje dokładnie oczyszczony i zaimpregnowany. Kiedy ekipa montażowa przyjeżdża do klienta materiał zostaje odświeżony i ponownie zaimpregnowany odpowiednimi środkami do ochrony kamienia. Dzięki temu dalsza pielęgnacja kamiennych płyt staje się prosta.  Odpowiednio zaimpregnowaną powierzchnię w razie potrzeby wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczka. Parapety zewnętrzne ze względu na narażenie na warunki atmosferyczne wymagają już częstszej i dokładniejszej ochrony. Warto dwa razy do roku pokryć je ochronną warstwą impregnatu.