Aktualności

Do czego wykorzystuje się granit?

Granit od zawsze stanowi podstawowy materiał w budownictwie. Wynika to z faktu, że jest jednym z najbardziej trwałych i wytrzymałych budulców. Ponadto jest ekologiczny i nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, dzięki czemu nie trudno zachować jego ponadczasowe piękno. Jednym z najbardziej efektownych kamieni występujących w przyrodzie i wykorzystywanych w budownictwie jest granit.


Jakie są właściwości granitu?


Granit to skała głębinowa. Głównymi minerałami wchodzącymi w jego skład są : kwarc, ortoklaz, plagioklaz i biotyt. Granit jest najczęściej spotykaną skałą magmową, występuje w utworach wszystkich er i na wszystkich kontynentach. W Polsce skały granitowe znajdziemy na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku oraz ziemi kłodzkiej, a także w Tatrach. Natomiast w głębokim podłożu w pasie od Zawiercia do Krakowa oraz w północno-wschodniej Polsce. Jego specyficzna budowa sprawia, że jest jednym z najtwardszych materiałów budowlanych na Ziemi, dlatego może być z łatwością wykorzystywany do zabezpieczenia powierzchni narażonych na duży nacisk. Nie są w stanie zaszkodzić mu niesprzyjające czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy deszcz. Ponadto jest odporny na zarysowania, pęknięcia oraz ścieranie i odkształcenia.


Co można wykonać z granitu?


Kamienie granitowe wykorzystuje się głównie jako materiał budowlany. Dzięki swojej trwałości świetnie sprawdza się w produkcji kostki brukowej, płyt chodnikowych, krawężników. Ponadto jest elegancki wygląd pozwala na wykorzystywanie płyt granitowych, jako okładziny ścian lub posadzek oraz do produkcji parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Sprawdzi się także w konstrukcji dekoracji ogrodowych, mebli kamiennych, fontann, etc. Ze względu na fakt, że granit jest materiałem w pełni naturalnym, znajduje swoje zastosowanie również w kuchniach, jadalniach oraz łazienkach.